| REZERVÁCIA KURTOV - 0907 592 019 | TENISOVÁ ŠKOLA - 0908 423 811 | galikova@oukeytenis.sk

Ako vybrať tenisovú raketu - 5 krokov

Tenisová raketa – ako ju vybrať v 5 krokoch sa dozvieš v nasledujúcich riadkoch. Dnes vyberáme raketu pre dospelých a juniorov.

 

Prvý krok – rozhodnutie

Prvým krokom je práve rozhodnutie, že raketa je to, čo nevyhnutne potrebujem. Pokiaľ to myslíš s tenisom vážne, určite ti raketu doporučujeme kúpiť a nie požičiavať z klubov a od známych. Po prvé, ktovie koľko ľudí hralo s požičanou raketou a po druhé, raketu môžeš ľahko odrieť o povrch kurtu a taká odretá raketa sa vracia majiteľovi už ťažšie.

Druhý krok – štýl hry

Ďalším krokom vo väčšine blogov a článkov by bola otázka, či si začiatočník, stredne pokročilý alebo pokročilý hráč. Omyl! Každý chce vždy to najlepšie. Prečo by začiatočník nemohol hrať s raketou pre profesionálov? Rozdiel medzi začiatočníckou a profesionálnou raketou je v kvalite použitých materiálov, ktorá má vplyv na cenu rakety.

Takže naším druhým krokom bude upresnenie, aký štýl hry preferuješ. Pokiaľ uprednostňuješ agresívnejší štýl, máš odtrénovaný nejaký ten rok, vieš a chceš zrýchľovať loptu,  rád/a ukončuješ výmenu, snažíš sa podávať s vyššou rýchlosťou, nabiehaš na sieť a ukončuješ volejmi, patríš do skupiny hráčov útočného štýlu. Raketa má určité vyváženie. Existujú hráči, hrajúci prevažne útočne. Ich raketa by mala byť vyvážená viac do hlavy. Túto informáciu zistíš jednoducho v popise produktu na stránke alebo pokiaľ máš raketu v rukách, zaves si raketu v krčku na ukazovák. Pokiaľ sa raketa nakloní v smere hlavy, je do hlavy aj viac vyvážená. Takáto raketa umožňuje loptu zrýchliť o niečo viac, než raketa, ktorá je vyvážená do tela rakety alebo viac do rúčky. Rakety vyvážené do tela alebo viac do rúčky sú pre hráčov preferujúcich obrannejší štýl hry. Obranný štýl neznamená, že loptu „kopcujem“ na druhú polovičku. Súčasný obranný štýl definujeme ako hru založenú na výmenách od základnej čiary. Takíto hráči sa vyhýbajú zbytočným riskantným úderom, loptu radšej podržia vo výmene o niečo dlhšie a čakajú na chybu súpera.

Pre začínajúcich hráčov a rekreantov doporučujeme siahnuť taktiež po takejto rakete.  Prečo? Pretože tvojou úlohou na prvých tréningoch je naučiť sa loptu prehodiť ponad sieť, nepotrebuješ hneď dávať winnery. Dôležité je pre teba cítiť loptu na rakete a vedieť s citom pracovať, to znamená kontrolovať rýchlosť lopty a smer lopty. Pokiaľ nedokážeš tieto dva základné taktické prostriedky kontrolovať, útočnú raketu zatiaľ nepotrebuješ. Ďalším dôležitým argumentom je, že s takouto raketou sa unavíš menej.

Ak sa ti však páči raketa, ktorá je vyvážená do iného štýlu hry, nezúfaj. Raketu si môžeš vyvážiť aj sám podľa tvojich predstáv, buď do hlavy, alebo do rúčky. Znížiť hmotnosť rakety sa však nedá.

Tretí krok – raketa a jej hmostnosť

Ďalším dôležitým parametrom pri výbere je hmotnosť rakety. Ak si súťažný junior/ka alebo žena, ideálna hmotnosť rakety je 265-285g.  Pre mužov sú vhodné rakety okolo 300g a viac. Ťažšie rakety sú určené pre ofenzívny štýl, ľahšie pre defenzívny. Čo však znamená ľahšia a ťažšia? Ak uprednostňuješ útočný štýl môžeš kupovať raketu o 10-15g ťažšiu ako je ideálna hmotnosť, prípadne si ju na mieru nechať vyvážiť. Ak preferuješ defenzívny štýl, môžeš kúpiť raketu buď v hmotnosti ideálnej pre teba, alebo o 5-10g ľahšiu.

Štvrtý krok – raketa a jej veľkosť hlavy

Podstatný parameter je aj veľkosť hlavy rakety, ktorá sa udáva v cm2. Hlava rakety je ľahká fyzika. Čím väčšia hlava, tým je ľahšie trafiť loptičku. Menšia hlava rakety umožňuje zas lepšie manévrovať s raketou, a teda hrať presnejšie údery. Pre závodných hráčov doporučujeme menšiu hlava do 645 cm2. Pre hráčov, ktorí pravidelne hrávajú dopručujeme vybrať raketu s veľkosťou hlavy 645-660 cm2. A pre začiatočníkov sú určené rakety s väčšou hlavou rakety.

Piaty krok – raketa a jej veľkosť rúčky 

Posledným krokom je výber správnej veľkosti rúčky rakety. Rúčky rakiet sú rozdelené v stupňoch L0-L5, kde je:

 

G0určená pre deti do 8 rokov,

G1určená pre deti do 10 rokov,

G2určená pre juniorov a pre ženy,

G3určená pre priemernú mužskú ruku a ženy s väčšou rukou,

G4určená pre väčšiu mužskú ruku.

 

Opäť platí pravidlo, že menej je viac. Pokiaľ si kúpim raketu s menšou rúčkou, ľahko si ju zväčším namotaním vrstvy gripu. Avšak ak si kúpim raketu s väčšou rúčkou, rúčku už nezmenším. Doporučujem kúpiť o stupeň menšiu rúčku, na ktorú by si si aj tak mal namotať  hneď po kúpení grip. Aj keď nová raketa má už základný grip na rakete namotaný, grip sa časom a používaním opotrebúva a je ľahšie a menej finančne náročné vymeniť hornú vrstvu gripu, ako stále meniť základný grip, ktorý je drahší a tvrdší pre dlaň.

Ak vieš zaradiť svoj štýl hry a pri výbere rakety pôjdeš podľa tohto článku, veríme, že si nájdeš tú pravú práve pre Teba. Nezabudni však, že aj s najlepšou raketou na svete budeš stále ten istý hráč. Raketa nezlepší Tvoj tenis ale umožní ti Tvoju hru hrať ľahšie a pohodlnejšie (ak neveríš zober si na pár výmen drevenú raketu :).